fbpx
Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia 25 marca 2018

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Wchodzimy w czas Wielkiego Tygodnia, kiedy będziemy przeżywali w liturgii najważniejsze wydarzenia historii zbawienia. To szczytowy moment ukazujący bezgraniczną miłość Boga wobec człowieka. W imię tej miłości poświęcił swojego Syna, który poprzez ofiarę złożoną na drzewie krzyża wyzwolił ludzkość z wszelkich niewoli.

Liturgia Wielkiego Tygodnia jest szczególnie bogata i wymowna. Święte Triduum Paschalne Męki i Zmar­twychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej – 29 marca 2018 r.

O godz. 10:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej – liturgia eucharystyczna z poświęceniem Krzyżma. Tę Mszę świętą biskup diecezjalny koncelebruje z całym prezbiterium. Jest ona wyrazem łączności kapłanów ze swoim biskupem. W czasie liturgii nastąpi obrzęd ustanowienia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz animatorów służby liturgicznej.

O godz. 18:00 Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele. W czasie tej liturgii, podczas uroczystego śpiewu Chwała na wysokości, rozbrzmiewają dzwony, dzwonki i organy. Po zakończeniu hymnu milkną aż do Wigilii Paschalnej.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 20:00.

Wielki Piątek Męki Pańskiej – 30 marca 2018 r.

Obowiązuje post ścisły (jakościowy i ilościowy). Zachęcam do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, aż do celebracji Wigilii Paschalnej, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.

Spowiedź św. od godz. 09:00 do 10:45.

Droga Krzyżowa o godz. 11:00. Wypominki za naszych zmarłych, których chcemy polecać podczas Drogi Krzyżowej, można składać w zakrystii.

Odwiedziny chorych i starszych Parafian od godz. 12:00.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20:00.

Wielka Sobota Wigilia Paschalna – 31 marca 2018 r.

 Adoracja Pana Jezusa przy Grobie w godz. od 9:00 do 19:00:

adoracja Apostolstwa Dobrej Śmierci i Róż Różańcowych o godz. 9:00,

adoracja dzieci i młodzieży o godz. 13:00.

Spowiedź św. w godzinach: 09:00 – 09:45 i 13:00 – 13:45.

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych o godz. 10:00 i 14:00.

Liturgia Paschalna zakończona procesją Rezurekcyjną w intencji wszystkich Parafian o godz. 19:00. Proszę przynieść ze sobą świece.

Za czynny udział w całym Triduum można uzyskać odpust zupełny, wypełniając zwykłe warunki odpustu oraz spełniając następujące dzieła:

w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,

w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża, ucałowanie krzyża w czasie celebracji Liturgii na cześć Męki Pańskiej,

w Wielką Sobotę – udział w liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.

Msze Święte o godz. 8:00 i 10:30.

Do końca Triduum Paschalnego (a więc do wieczora Niedzieli Wielkanocnej) należy powstrzymać się od udziału w zabawach.

W koszyczku za ławkami, zbieramy ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Zachęcam też Parafian do włączenia się w przedświąteczne sprzątanie kościoła, we wtorek, 27 marca, od godz. 16:00. Jest to nasz wyraz troski o piękno kościoła na czas Świąt Wielkanocnych. Serdeczne Bóg zapłać

W zakrystii można nabyć paschaliki Caritas na stół wielkanocny. Składana przy tej okazji ofiara przeznaczona jest na cele charytatywne.

Niech Boże błogosławieństwo prowadzi nas do owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia.